2014 yılında Lets Do It! Türkiye’nin Kocaelinde temsilcisi olmak ve 10 Mayıs’ta Etkinliği gerçekleştirmekle yeni bir projenin de startını verdik. Devamında 2015 yılı ülke Koordinatörlüğünü almakla devam ettik.

Bu Sırada her yıl bu Etkinliğin dünya Konferansı’nın gerçekleştiğini ve bizimde ülke koordinatörü olarak davetli olduğumuzu öğrendik. Şubat ayında Letonya’nın (ki daha önce nerede olduğunu bilmediğim ) Riga kentine yolculuk başladı. Tabi bu yolculuk için uçağımızın son yılların en kar yağışlı dönemine denk gelip ertelenmesi de güzel tesadüflere sebep oldu. Seneye konferansı düzenlemek isteyen üç ülke kordinatörleri İstanbul aktarmalı Riga  seyahatleri bizim gibi yarım kalmıştı ve uçak iptal edilmişti. Onlarla tanışmamızda tüm grupların üzerlerinde bulunan Let’s Do It! stickerları ile olmuştu. Ve ertesi gün yolculuk için tekrar İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulup yola çıktık.

riga yolculuk

3 saatlik uçak yolculuğumuz ardından Riga’ya geldik ve bizi karşılayan araçla ekip olarak konferansın gerçekleştiği otele doğru yola çıktık. Bu sırada bir sürprizle daha karşılaştık ve bize otele gider gitmez sunum yapacağımız söylendi. Hadi bakalım :) Biz bu konuda hiç hazırlanmamışken bu güzel haber bizi çok mutlu etti. Neyse ki Metin’in iyi ingilizcesi ve hazırlamış olduğu muhteşem web site sayesinde sunumu bir şekilde gerçekleştirdik. Düşünün 1 sene sonra bu etkinliği gerçekleştirmek isteyen bir ülkenin ekibi olarak hazırlanmadan bir konferansa gidiyoruz.

Kısa bir sunumun ardından bizim salondan çıkmamıza izin verildi ve odamıza yerleşmeye gittik. Sonraki gün bir dizi seminer ve sunumlara katılarak çevre konusunda çok değişik vizyonlara sahip insanlarla tanıştık. Konferansta Amerika Birleşik Devletlerinden Melinda ile tanıştık. 1970 yılından beri gerçekleştirilen geleneksel olarak gerçekleştirilen Green Up Vermont’ın( http://www.greenupvermont.org/) hikayesini dinledik. 40 yıl önce araç yolunu kapatarak başlatılan sivil temizlik hareketinin artık Vermont için kültürel bir hale geldiğinden bahsetti. Sürdürülebilirliğine hayran kaldık.

2 günlük seminerlere katılımdan sonra sıra veda gecesi ve seneye gerçekleşecek konferansın koordinatör ülkesinin açıklanacağı zamana gelmiştik. Çok keyifli dakikalar yaşadığımız o gecenin sonuna doğru sessizlik ve konferansı kimin yapacağının duyurulacağı ana geldik. Metin ile umarız ki alabilriz demiyorduk. Evet, ne yazık ki bunu ifade ediyorum. Konferans o kadar muhteşemdi ki bunu Türkiye’de gerçekleştirmek için heyecanım ne kadar fazla ise endişelerim de o kadar fazlaydı. Evet buna rağmen organizatör  Kadi Hanım’ın ağzından Turkey kelimesi geldi :) Şuna emin olabilirsiniz ki heyecandan ne diyeceğimi bilemiyordum. Metin ile beni konuşma yapmak için sahneye davet ettiler. Metin heyecanlı bir şekilde konuştu ve bana mikrodonu uzattığında benden sadece ona katıldığımı ifade eden w kelime duyuldu: ”me too”… Gerçekten çok heyecanlıydım.

Neyse ki daha sonra konuştuğumuz kişiler tarafından bu organizasyonu 2016 yılında Türkiye’de gerçekleştirmek için gerekli motivasyonu sağlamıştım. Ve bu konudaki çalışmalara başlayıp 2016 yılı konferansını daha muhteşem yapmak için çalışmaya başladık. Sizlere de 2015 organizasyonundan görüntüler ile veda ediyorum…