Cumartesi günü, önceki her hafta sonu olduğu gibi sabah erkenden yürüyüşe gidecekti Hasan Hüseyin ancak planlar değişti. Güne güzel bir kahvaltıyla başlamayı tercih etti ardından Perşembe Pazarı’nda Let’s Do It! Kocaeli‘nin başlayacağı noktaya gitmek üzere yola çıktı.

10270156_10203022250211539_453083938_n

Kocaeli genelinde bu yıl ilk defa gerçekleştirilen gönüllü hareketi 10 Mayıs 2014 Cumartesi günü yapıldı. Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde de aynı gün başlayan hareketin amacı günlük hayatımızda ciddi bir sıkıntı haline gelen atık sorununa karşı çözüm sunmak ve  beraberce 1 günde temizleyivermek. 2008 yılında Estonya’da başlayan Let’s Do It hareketi bugüne kadar tam 110 ülkede 9 milyon insana ulaştı*.  Kocaeli’nde, toplamda yedi ilçede gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ilçeler aşağıdaki tablodaki gibidir:

Çayırova Darıca Gölcük İzmit Kandıra Kartepe Körfez

Duyuruların ağırlıklı olarak internet gerçekleşmesinden dolayı genç katılımcılar oldukça fazlaydı. Let’s Do It! Kocaeli hareketini sosyal medyada gördükten sonra katılmaya karar veren Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Gizem, gönüllülerden sadece birisiydi. Perşembe Pazarı’nda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle tam 4 adet otobüs gönüllüleri Cephanelik’e taşımak üzere alanında yerini almış ve bekliyordu.

Saat 10:30’u biraz geçtikten sonra bütün gönüllüler otobüsteki yerlerini almıştı. Şoför motoru çalıştırdı. Daha güzel ve temiz bir Dünya hayali peşindeki İzmit gönüllüleri Cephanelik’e doğru yola çıktı. Eş zamanlı olarak, tam o anda Musa Dikilitaş‘ın öncülüğündeki ekip, Kartepe ilçesine doğru yolculuğa başladı. Gölcük, Değirmendere İlköğretim Okulunda ise Ali Rıza Girgin‘in liderliğinde koca yürekli gönüllüleriyle bir araya geldi ve eldivenleri giydi. Benzer hikayeler Çayırova, Darıca’da Gamze Ören önderliğinde olacak şekilde ve Körfez’de Cemile Yaşar‘ın katkısıyla yaşandı.

Gölcük, Let's Do It Gönüllüleri

Yağmur ardında güzel bir toprak kokusu bırakmıştı bütün Kocaeli’nde, biraz da çamur..

Let’s Do It hareketini Körfez ilçesinde gerçekleştirecek olan gönüllüler, önceden hazırladıkları pankartlarıyla İlimtepe mesire alanına geldiler ve temizliğe başladılar. Gerek Körfez’de İlimtepe mesire alanı, gerekse İzmit’te Cephanelik veya Kocaeli’nin diğer ilçeleri kirli bir haldeydi. Etrafa dağılmış pet bardaklar, rastgele savrulmuş şişeler vb. Neler yoktu ki…

Gönüllü bir hareketin temel kuralı beraber eğlenmektir.077
Bu yılın en popüler eğlencesi ise cep telefonlarının ön kamerası aracılığıyla fotoğraf, selfie, çekmekti. Temizlik esnasında yüzlerce selfie çekildi. Meryem, atık toplarken selfie çeken gönüllülerden biriydi. Atık toplamaya devam ettiğinde dikkatini parçalanmış bir aile fotoğrafının parçaları çekti. Parçaları duran fotoğrafın yanında bulduğu alkol şişesine cam kırıkları dramı açıklamaktaydı elbette ancak yine de insanların kendine ve/veya çevresine zarar vermemesi en doğru olanıydı. Meryem cam kırıklarını özenle çöp torbasına attı. Bütün gönüllüler muhteşem biçimde katkı sağladılar.

Kocaeli’nde ilk defa ToplumsalARGE koordinasyonunda gerçekleştirilen gezegenin en büyük temizlik hareketine katılan her bir gönüllü ortalama 10.8 kilogram atık topladı. Bazı çöp torbaları taşımakta gerçekten zorlandık. Gönüllülerden İmren’in anlattığına göre boyumuz kadar bile doldurduk. Yağışlı hava ihtimaline karşın inanılmaz güzel bir katılım vardı. Böyle bir günde İzmit’teki gönüllünün arasında yer alan

  • Ar-Ge ve İnovasyon Kulübü,
  • Endüstri Mühendisliği Kulübü,
  • İnşaat Mühendisliği Kulübü,
  • TEMA Kocaeli Temsilciliği,
  • Toplum ve Yaşam Kulübü

üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Temizliğin ardından düzenlenen çekilişle gönüllülere çok çeşitli hediyeler dağıtıldı. Hediyeler arasında Bemar Kariyer Okulu eğitimleri, British Town dil okulu eğitimi, Tiyatro biletleri, Trio Cafe&Restaurant kahvaltıları, Waterfront Sport Center programları, Cafe Kristo waffle menüleri, Niki Life Sport Center üyeliği, Olympos Cafe menüsü, Jazz Cafe menüleri, Bull’s EYE Waffle menüleri dağıtıldı. Çekiliş sponsorlarımıza desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İzmit’te atık toplayan gönüllü grubu 150 kişiydi ve küçük gruplara bölünerek çalıştı. Bütün atık poşetleri temizlik kamyonuna doldurulduğunda ise tam 2 bin 600 kilo atık topladığı anlaşıldı. Gölcük ilçesindeki gönüllü grubu ise 80 kişilik ekibi ile 230 kg atık topladı. Let’s Do It, hareketine Kartepe’de 30 kişilik ekiple katılanlar 240 kg atığın toplanmasını sağladı. Körfez ilçesindeki 50 gönüllü 300 kilo atığın doğadaki başıboş durumundan uzaklaştırılmasını sağladı. Son olarak Darıca’daki 30 kişi 200 kg atığın çöp konteynırlarına ulaşmasını sağladı.
Kocaeli’nin bütün ilçeleri toplandığında yaklaşık olarak 3 bin 600 kilo toplandı.körfez91

10 Mayıs 2014 Cumartesi günü bu büyüklükte bir temizliğin gerçekleşmesini mümkün kılan hiç şüphesiz ki muhteşem gönüllü insanlardır. Onların desteği olmadan ToplumsalARGE’nin hayalinin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktı. Öte yandan bu hayalin yerel kolaylaştırıcılarından olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesine sunmuş oldukları imkanlardan ötürü ayrı ayrı çok teşekkür ediyoruz. Körfez’de gerçekleşen bu sivil aktivitemizi ziyaret eden Körfez belediye başkanı İsmail Baran ve ekibine geldikleri için teşekkür ediyoruz. Çayırova ilçesinde Let’s Do It’i  koordine etmek için gönüllü olan Fatih Çıtak ve Elif Yıldırım öğretmenlerimize ayrıca koca bir teşekkürü borç biliriz.

Dünya’yı yeniden bir günde temizleyeceğimiz Let’s Do It hareketi için 2015 yılında yeniden buluşmak üzere, tüm gönüllülerimize kocaman teşekkürler. Hasan Hüseyin, İmren, Gizem, Mehtap, Ozan ve Ebru‘ya ayrıca geri bildirimleri için de teşekkürler. Siz bütün gönüllülerimiz olmasaydınız hep bir kişi eksik kalacaktık.

Geriye kalan fotoğraflar için facebook sayfamızı beğenin: facebook.com/toplumsalarge
Etkinliğe ait aşağıdaki fotoğrafların da tadını çıkarın,
Teşekkürler!