Ya düşünün ki bir etkinlik yapıyorsunuz ve katılan, katılamayan herkes çok mutlu oluyor. İşte bunun adı Köy Okullarına Yardım Kampanyası…

Köy Okulları Yardım Kampanyası Nedir?

Köy Okulları’nın birçok eksiği olduğu herkesçe bilinmektedir. Ancak burada herkesin bilmediği şey ise sadece doğu ve güneydoğudaki değil 7 bölgemizdeki okulların ihtiyaçlarının olduğudur. Kocaeli/Kandıra’nın bir köyü ile Mardin/Kızıltepe’nin bir köyü arasındaki tek fark ülke zenginliğimiz olan kültürel farklılıklardır. Yoksa ekonomik olarak bir fark olmadığını bizler yıllardır yaptığımız çalışmalarla fark ettik.

Şimdi bu yargının açıklanmasından sonra sıra geliyor madem bu kadar ihtiyaç sahibi okul var ne yapmamamız gerekiyor? Bu noktada herkesten isteğimiz bir kalem dahi olsa sokağa çıkın ve toplamaya çalışın. Bizim yürüttüğümüz kampanyalarda tam da bunu hedef edinmiş ve yerelde halk ve esnaftan toplanan yardımlar başka bir ildeki köye ulaştırılmıştır.

Kocaeli esnaf ve halkının yardımlarını, destekçi ve sponsorlar ile eksiklerini tamamlayıp bir akşam üstü şehirler arası otobüs ile yola çıktığımız bir kampanyadır. Yolda dostlukların ve gittiğimiz yerde kardeşliğin pekiştiği, öğrencilerin gözünde abla/abi değil de öğretmen olduğunuz ve en muhteşemi her köyde gözleri ışık saçan, okumak isteyen kardeşleriniz olması Köy Okulları Kampanyası’nın temelindeki değerlerdir.

Hayatında hiç palyaço, sihirbazlık gösterisi, tenis masası vs görmemiş çocukların kendinden yaşça büyük kişiler tarafından bunlara ulaştırılması ve ailelerin, öğretmenlerin, bölgede yaşayan tüm insanların hayatlarında hiç karşılaşmadıkları ve aynı şekilde köy okuluna gidenlerinde unutamadıkları bir Serüvendir bu KAMPANYA…

Nezaman Başladı?

2013 yılında bir grup Endüstri Mühendisliği öğrencisinin yönetiminde olduğu ToplumsalARGE Derneği’nin almış olduğu bir karar ile başlamıştı…

Sadece endüstri mühendisliği öğrencileri değil tüm Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Halkı ve esnafı ile büyüyen ve bölgesinden de diğer illerden insanların yardımlarıyla ihtiyaçların tamamlanma sürecine kadar devam eden bir başlangıçtı 2013 yılı ilk Kampanyanın başlama kararı.

Bu Resim, Mardin Kızıltepe’de çekilmişti ve kız çocuklarının 13 yaşında evlendirildiğini kardeşlerimizin buna direnenlerden olduğunu unutmak mümkün değil!
10

Nasıl Devam Ediyor?

2013 yılında bu kampanya başlarken şuna karar vermiştik; Tek seferlik olacaksa hiç olmasın! Bu sebeple her yıl belirlenen okullara yardım kampanyasını devam ettirdik. Bu sebeple ki şu ana kadar 7 ilde birçok okula yardım ulaştırdık.

Bizler için yapılacak şey o kadar basit ki; Biz yardım etmek istiyoruz dedikten sonra insanların destekleri hemen geliyor ve geriye kalan yola çıkıp yardımları sahiplerine ulaştırmak oluyor. Bu konuda bizim motivasyonumuzu artıran her sene karşılaştığımı inanılmaz misafirperver türk insanı ve gözlerindeki ışık sönmeyen kardeşlerimiz..

Bu resim, Şanlıurfa Üçdirek Köyü’nde çekilmiştir. Köy halkı ve kardeşlerimize masa tenisi götürmek ve onları oynarken izlemek paha biçilmezdi..
6